„Czarni"

Film dokumentalny
Premiera: 20 kwietnia 2017

reż. Henryka Dobosz- Kinaszewska i Oskar Piotr Martin
Produkcja: Maria Mrozińska - Promedia

Dnia 20.04.2017 r. w kościele św Jana odbyła się premiera filmu „Czarni”, który reżyserowała Henryka Dobosz Kinaszewska i Oskar Piotr Martin. Produkcja Maria Mrozińska Promedia. Film jest o dwóch „czarnych”  - o ks. Krzysztofie Niedałtowskim i Larrym Okey Ugwu dyrektorze Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a także o dziele, które wspólnie stworzyli. 

Miejsce, gdzie spotyka się tych dwóch ludzi to kościół Św. Jana, a właściwie centrum Św. Jana, centrum kulturalne promieniujące na całe Trójmiasto i nie tylko. To także kościół, gdzie odbywają się msze, na które w niedzielę o 12:00 zjeżdżają się ludzie z Trójmiasta i okolic. 
Film jest ciekawy, pełen emocji, obrazów, głosów i muzyki. Po filmie odbyła się rozmowa Krystyny Chwin z bohaterami filmu.

O filmie na stronie  Nadbałtyckiego Centrum Kultury napisano:

„Ten film powstał ze względu na to, czym jest i jak wielką rolę pełni Centrum św. Jana w Gdańsku - mówi producentka filmu Maria Mrozińska. - Dla wierzących jest to miejsce ewangeliczne, ponieważ jest tak otwarte na każdego człowieka, jak tego naucza Ewangelia. Z punktu widzenia osoby niewierzącej jest to natomiast miejsce styku różnorodnych kultur.
 
Mrozińska wspomina, że fantastyczne, wielokulturowe działania miały tam miejsce już lata temu. Dlatego w filmie zobaczymy fragmenty nagrań archiwalnych sprzed np. ośmiu lat. - Te działania, zarówno sakralne, jak i artystyczne, rozpoczęły się jeszcze w ówcześnie popadającym w ruinę kościele. Potem - kiedy Larry Okey Ugwu został dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, a biskup Gocłowski podpisał umowę użyczenia kościoła na 30 lat (teraz przedłużoną na 50) do używania w celach artystycznych przez NCK, z zachowaniem przestrzeni sakralnej - trwały i trwają nieprzerwanie do dziś.
 
Film został zatytułowany dość kontrowersyjnie: „Czarni”, ponieważ pokazuje wieloletnią działalność i pracę animatorów Centrum św. Jana: księdza Krzysztofa Niedałtowskiego iLarrego Okey Ugwu. - Oni są duszą i sercem tego miejsca. Ksiądz Niedałtowski stworzył tam przestrzeń tolerancji i otwartości - tłumaczy producentka.
 
Inicjatorem i pomysłodawcą filmu był znany producent telewizyjny, dziennikarz i publicysta zmarły w 2008 roku Adam Kinaszewski. Obraz wyreżyserował duet Henryka Dobosz-Kinaszewska i Oskar Piotr Martin. Henryka Dobosz-Kinaszewska to trójmiejska dziennikarka i autorka filmów dokumentalnych. Z Marią Mrozińską współpracowała już wcześniej, m.in. przy produkcji głośnego dokumentu „Kryptonim Inspektor”, opowiadającym o Lechu Bądkowskim - działaczu pomorskiej „Solidarności” i sygnatariuszu Porozumień Sierpniowych.
 
Za muzykę do „Czarnych” odpowiada znany trójmiejski muzyk i kompozytor, Mikołaj Trzaska.